הדרכת הורים » דיאלוג בין הורים לילדים

לרוב, בני האדם מדמיינים את תפקודם כהורים, הרבה לפני שהם הופכים להורים ממש. זה יכול לקרות בילדות, תוך כדי המשחק עם הבובה שהילד משמש לה כהורה, זה יכול לקרות כילד או מתבגר תוך כדי הכעס על ההורה שאינו נוהג בי נכון, ואני מבטיח לעצמי שאני אהיה הורה אחר, וכך לאורך כל הדרך עד להיותנו הורים בפועל.

בחלק גדול מהמקרים כשזה קורה ואנו הופכים להיות הורים, אנו לא מזהים בעצמנו את ההורים שדמיינו שנהיה, ואנו מגלים שאנו רחוקים מלהיות הורים מושלמים.

פעמים רבות, אנו מוצאים את עצמנו מתפרצים, כועסים ומתאכזבים מהילדים שלנו. אנו יכולים למצוא את עצמנו משתמשים במילים של הורינו שלא ממש אהבנו לשמוע ולעתים אנו מזהים את ילדותינו שלנו, בתוך התנהלותם של הילדים שלנו.

במהלך החיים שלנו, ניסינו לדמיין את אופיים הנוח של ילדנו, בחרנו להיות הורים טובים ומותאמים, וביקשנו להעניק ולתרום מעצמנו. לעתים רצינו לתת למשפחה שלנו את מה שלא היה לנו ובפעמים אחרות ניסינו לשחזר עבור ילדינו את חוויות הילדות הקסומות שאותן זכרנו. בהרבה מקרים אנו מופתעים לגלות שהילדים שלנו, יכול להיות אפילו כבר בגיל קטן, הופכים להיות בני אדם עצמאיים עם דעות מחשבות ורצונות משלהם ואינם מתנהגים בדיוק כפי שחינכנו אותם ואין זה תואם למודל שחלמנו שהם יהיו.

הדיאלוג בין ההורה לילד נוצר כבר בהיות הילד עובר ברחם ההורה, ומקבל משמעות אמיתית מיד עם בואו של ילדינו לעולם. הוא נוגע למפגש שבין הילד להורה. הדרך שההורה יקיים קשר עם ילדו, של מילים של מעשים של חיבה ובכלל, מהווה עבור הילד מודל לקשר. הדרך שההורה יעביר לילדו מסרים, יהיה קשוב לצרכיו מאווייו ורצונותיו יתווה את הדרך לדיאלוג ביניהם לאורך השנים. כאשר ההורה יתייחס לילדו בכבוד כישות נפרדת עם רצונות עצמאיים, רגישויות וחוזקות שאינם בהכרח זהים לשלו, הדבר יעצב את הילד וייתן לו מקום בטוח להתפתח מהמקום המיוחד שלו. הרבה מאוד פעמים הורים נבוכים ומתפלאים לנוכח התנהגות חוצפנית, כעסנית, כוחנית ולא נאותה של ילדיהם אליהם, מבלי שהם נותנים את הדעת לכך שזה המודל להתנהגות שהם הנחילו להם.

הדיאלוג בין ההורה לילד צריך להתקיים ממקום מכיל מכבד ומעצים ותפקידו להעביר לילד את התחושה שיש מקום לרצונותיו אף אם הן שונות מזה של ההורה. הבשורה היא שגם אם אנחנו כהורים עשינו טעויות, התווינו דיאלוג כוחני, לא נעים, לא נכון ולא מכבד עם ילדינו, ניתן ללמוד לעשות זאת אחרת והילדים משתפים פעולה לקיום דיאלוג אחר ונעים שנותן הרגשה טובה של שיתוף פעולה גם להורה וגם לילד.

הדרכת הורים – כל המאמרים

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלי ותקבלו מדי חודש מאמר מרתק בתחום הטיפולים

פרטים ליצירת קשר

טל': 052-4267346
דוא"ל: pnina06@gmail.com

כתובת הקליניקה:
קליניקת גבעת שאול: רחוב בית הדפוס 22 גבעת שאול, בית עומר, ירושלים
לחצו לניווט וויז – WAZE לקליניקה

שעות פעילות הטיפולים:
 ראשון-חמישי 8:00-19:00
(יש לתאם טיפול מראש)

עקבו אחרי בדף הפייסבוק:
פנינה פרנקל – מדריכה ומטפלת משפחתית וזוגית מוסמכת M.S.W

טופס יצירת קשר

פנינה פרנקל

פסיכוטרפיסטית, מטפלת אישית זוגית ומשפחתית מוסמכת מעל 30 ל- שנות ניסיון בטיפול והצלחות רבות מאוד עם האוכלוסיות שבטיפולה.

לחצו להתקשר