טיפול משפחתי » דוגמאות לטיפול משפחתי מהקליניקה שלי

1. טיפול משפחתי סביב מחלת האב
מדובר במשפחה צעירה יחסית, ההורים בני 45 ולהם 4 ילדים קטינים. האב לקה באירוע מוחי, וכתוצאה מכך חל שינוי משמעותי בכל תפקודו ,אשר השפיע באופן ישיר על משפחתו. הוא הפך לאיטי יותר במחשבתו ובתפקודו, היה עסוק מאוד עם עצמו, לא עבד ,התנהגותו השתנתה כלפי בני משפחתו אשתו וילדיו. הוא הפך לקצר רוח כלפי הסובבים אותו ולא תיפקד כהורה וכבן זוג.
מטרות הטיפול כפי שהוגדרו בהתחלת הטיפול: הסתגלות האישה לבן הזוג במצבו הנוכחי קבלת המגבלות שלו ויצירת דפוס התנהגות זוגי אחר בהתאם למצבו של האב. התייחסות מתאימה של הילדים למצבו החדש של האב. סיוע בהנמכת הציפיות בהתאם למצבו, התמודדות עם הקושי בקבלת השינוי והתייחסות להיפוך התפקידים. במקביל נעשתה עבודה עם האב על מנת לסייע לו להתמודד עם מצבו החדש ולתפקד כבעל וכאב.

הטיפול התקיים בהרכבים שונים. פגישות פרטניות עם כל אחד מבני המשפחה, פגישות עם ההורים ביחד, פגישות עם כל הילדים ביחד ופגישות עם ההרכב המשפחתי המלא של ההורים והילדים, הכול עפ"י מטרת המפגש. הטיפול הסתיים עם השגת מטרות הטיפול.

2. טיפול משפחתי בין הורים וילדים נשואים
מדובר במשפחה בה מערכת היחסים בין ההורים ושנים מילדיהם הנשואים התקלקלה, הייתה עוינות הדדים וכמעט שנותק הקשר. ההורים פנו על מנת לחדש את הקשר עם ילדיהם הנשואים ולבנות מערכת יחסים תקינה. במסגרת הטיפול המשפחתי, בררנו את הסיבות להיווצרות הנתק והכעסים ההדדיים. אפשרנו לכל אחד מהצדדים להשמיע את הכאב והתסכול שלו. והגדרנו מטרות ברורות לקשר שיתאים לרצון ההורים והילדים.
הטיפול התקיים בהרכבים שונים באופן שאפשר לכל אחד מהצדדים להעלות את הרגשותיו ולקבל מקום והתייחסות לכאביו, הצדדים הצליחו לשמוע זה את זה בדרך מכבדת ועניינית והצלחנו לבנות מסגרת לקשר נכון שהתאימה לכל בני המשפחה.

3. טיפול במערכת יחסים בעייתית בין אם לביתה הנשואה
מדובר במערכת יחסים עוינת מצד הבת כלפי אימה, מלווה בכעסים הדדיים והתרחקות מצד הבת אשר החלה עוד טרם נישואיה והחריפה לאחר הנישואין. האם והבת הגיעו לקליניקה לטפל במערכת היחסים ביניהן. מטרת הטיפול הייתה לברר את המקור לקשיים בקרבה מצד הבת כלפי אימה ובדיקת אפשרות לכינון מערכת יחסים קרובה ונטולת כאבים והתחשבנות. הטיפול היה ממוקד. במסגרתו, האם והבת נברו ביחסיהם לאורך שנות הילדות הבגרות וכיום. מסגרת המפגשים סייעה להם להביא את נקודת הראות שלהם והכעסים שלהם בצורה מכובדת ומכבדת, הם כאבו בכו וגם התחבקו. בסיום הטיפול לאחר שהבינו מספר דברים אודות היחסים שלהם יכלו לקבוע מתווה ליחסיהם אשר סיפק כל אחת מהן.

4. טיפול ביחסי כלה וחמות אשר השפיעה על המערכת הזוגית
מדובר בזוג שהגיע לקליניקה בטענה שהקשר הטוב שאפיין את יחסיהם לפני וסמוך לנישואיהם עלה על שירטון כתוצאה מהתערבותה החודרנית של החמות ביחסיהם, הם היו חסרי אונים ואף שקלו להתגרש. הגבר הרגיש כי הוא נקרע בין נאמנותו לאמו ונאמנותו לאשתו. וכפי שהגדיר את מצבו: "אני בין הפטיש לסדן". במסגרת הטיפול נפגשנו עם כל המעורבים הגדרנו גבולות, בררנו נושאים טעונים ונוצרה מסגרת אשר אפשרה מערכת יחסים טובה שאף אחד לא מרגיש בה מקופח.

מאמרים נוספים – טיפול משפחתי

טיפול משפחתי / ייעוץ משפחתי

טיפול משפחתי – כל המאמרים

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלי ותקבלו מדי חודש מאמר מרתק בתחום הטיפולים

פרטים ליצירת קשר

טל': 052-4267346
דוא"ל: pnina06@gmail.com

כתובת הקליניקה:
קליניקת גבעת שאול: רחוב בית הדפוס 22 גבעת שאול, בית עומר, ירושלים
לחצו לניווט וויז – WAZE לקליניקה

שעות פעילות הטיפולים:
 ראשון-חמישי 8:00-19:00
(יש לתאם טיפול מראש)

עקבו אחרי בדף הפייסבוק:
פנינה פרנקל – מדריכה ומטפלת משפחתית וזוגית מוסמכת M.S.W

טופס יצירת קשר

פנינה פרנקל

פסיכוטרפיסטית, מטפלת אישית זוגית ומשפחתית מוסמכת מעל 30 ל- שנות ניסיון בטיפול והצלחות רבות מאוד עם האוכלוסיות שבטיפולה.

לחצו להתקשר