גירושין » מה כולל הליך גירושין

במשך רוב שנות עבודתי במחלקת הרווחה בעיריית ירושלים עסקתי עם משפחות בגירושין.

25 שנים התעסקתי עם המשפחות בתהליך הגירושין בכל שלביו. ממשפחות שהגיעו לטיפול ובדקו אפשרות למנוע את הגירושין ועד משפחות שהיו בתהליך ארוך וסבוך בגירושין למשך זמן ממושך. ואני ממשיכה לעבוד עם אוכלוסייה זו כבר מס' שנים מחוץ לעירייה.

כאחראית על נושא זה בעיריית ירושלים הכרתי הרבה מאוד מקרים ומצבים והניסיון שלי בנושא רב. עבדתי מול בתי דין ובתי משפט וגם כיום אני נחשבת למומחית באינסטנציות אלו ומגישה חוות דעת על פי הנדרש.

גירושין
כאשר בני זוג נישאים, השמים הם הגבול, תחושת אושר ובטחון אופפת אותם והם בטוחים כי יחיו יחד לנצח. הם אינם חושבים מה יקרה אם יצטרכו להתגרש ומול מי יצטרכו לעמוד. אולם בחיים המציאות לעתים שונה. על פי הסטטיסטיקה, אחד מתוך שלושה זוגות בישראל מתגרשים והנושא נוגע לצערנו להרבה מאוד זוגות.

הבשורה המעודדת היא כי גירושין אינם חייבים להיות קשים ממושכים ויקרים והם אינם חייבים להיות מלווים במשבר גדול עבור בני הזוג ועבור ילדיהם. לעיתים מצב של גירושין מנתק את בני הזוג מכבלי נישואים לא טובים ולא מתאימים וממתח רב שכל בני הבית היו נתונים בו.

הליך גירושין
הליך גירושין מורכב מ-2 חלקים עיקריים:
1. מו"מ על 3 נושאים הקשורים לבני הזוג ולנישואין:

ניתן לדון ב-3 הנושאים הנ"ל בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה וכן ניתן לדון בנושא מסוים באינסטנציה מסוימת ובאחר באינסטנציה אחרת. נושא שהחלו לדון בו באינסטנציה מסוימת יש לדון בו באינסטנציה זו עד לקבלת החלטה אלא אם כן שני בני הזוג מעוניינים לעבור לאינסטנציה אחרת. ישנם שיקולים שונים המנחים את בני הזוג לאיזה אינסטנציה כדאי לפנות.

2. אקט הגירושין עצמו שהינו טקס דתי, מתקיים בבית הדין הרבני בלבד
ניתן לקיים את אקט הגירושין לפני או אחרי קיום דיונים בנושאים הנ"ל.

גירושין בהסכמה / בשיתוף פעולה
במקרים בהם יש הסכמה בין בני הזוג להתיר את הנישואין הדרך המומלצת היא גירושין בשיתוף פעולה, ומניעת מאבק משפטי ארוך ומתיש. לצורך כך בני הזוג בוחרים מגשר עמו נושאים ונותנים בנושאי הגירושין עד לגיבוש הסכם הוגן ומוסכם אשר יוגש לבית המשפט לחתימה ויאושר כפסק דין מחייב.
במסגרת הליך הגישור, יושב המגשר עם הצדדים, מתעמק בנסיבות המקרה ומאתר את מוקדי המחלוקות המרכזיים. המגשר, אשר אינו מייצג אף אחד מן הצדדים והוא ניטרלי לחלוטין, מציע פתרונות מתאימים לכל סוגיה, אשר מצד אחד ידרשו פשרה מסוימת, אך מאידך ישביעו את רצון שני הצדדים. הסכם הגירושין שיגובש בהסכמה צריך לכלול כל עניין רלוונטי העולה בעקבות הפרידה. המגשר יכול להיות עורך דין או בעל ידע בגישור.
במצבים יותר מורכבים כל אחד בוחר מגשר מטעמו המנהלים ביניהם מו"מ. אין ספק שגיבוש הסכם גירושין בשיתוף פעולה של הצדדים מאפשר לצלוח את הפן המשפטי של הליך הגירושין בצורה קלה נעימה ונכונה יותר.

תביעת גירושין
כאשר אין הסכמה בין הצדדים לגבי חלק משמעותי מהנושאים הנידונים כולל הגירושין עצמם, הצד המעוניין בגירושין יגיש תביעת גירושין בבית הדין הרבני באזור מגוריו, ובמקביל יפנה לבית הדין או לבית המשפט לענייני משפחה להגיש תביעות בקשר לנושאים שפורטו לעיל.

שיתוף הילדים בנושא הגירושין
כאשר יש לבני הזוג ילדים, יש להכין את הילדים לקראת הליך של פירוק המשפחה, יש לשתף אותם בנושאים שונים עפ"י גילם והתפתחותם.
חשוב מאוד כי ההורים יקיימו יחד שיחה מסודרת עם הילדים, בה הם יודיעו להם על הפרידה. על ההורים להיות מאוחדים בדעתם וברורים מאוד, יש להקפיד בשיחה זו על מתן תחושת ביטחון לילדים ולהבהיר להם כי הוריהם נפרדים זה מזו אך לא מהם.
יש למנוע מהם אינפורמציה אשר עלולה להכניס אותם לחרדה ואשר עלולה לתת להם את התחושה שעולמם מתפורר. צריך לתת להם את התחושה שהוריהם רוצים בטובתם והם יפעלו להשגת הסידור ההולם ביותר עבורם. כמו כן יש להעביר להם מסר שההורים בוגרים ויסתדרו, ושהגירושין לא באשמתם וכי הם ימשיכו להיות בקשר עם כל אחד מהוריהם. תגובת הילדים לגירושין שונה ממשפחה למשפחה ומילד לילד אף באותה משפחה. יש לתת להם זמן לעכל והסתגל לרעיון הגירושין. הילדים יכולים לגלות שינויים מסוימים בהתנהגותם בתקופת הגירושין ולאחריה. חשוב להיות סבלניים ורגישים בעניין זה ומומלץ מאוד לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי.

בחירת עורך דין לענייני משפחה
במידה וישנם אי הסכמות מהותיים בין בני הזוג ולא ניתן להגיע להסכמה יש לפנות לבית המשפט. לצורך פניה לבית המשפט יש לבחור עורך דין אשר יקיים עבורכם מאבק להשגת משאלותיכם. בישראל ישנם, עורכי דין רבים העוסקים בדיני משפחה וגירושין ולבחירה נכונה של עורך הדין, משמעות מכרעת על הצלחתו של ההליך. על כן, בבואכם לבחור עורך דין גירושין, יש לתת את הדעת לחמישה פרמטרים מרכזיים:

כמי שליוותה הרבה מאוד משפחות בתהליכי גירושין במשך למעלה מ-30 שנה, אוכל לתרום לכם מניסיוני הרב בתחום זה בכל השלבים. החל מהתלבטות בעניין הגירושין, דרך מתן יעוץ וטיפול לפני שמתקבלת החלטה סופית בנושא. גם במקרה שמתקבלת החלטה לגירושין אוכל לייעץ לכם בבחירת עוה"ד.

יש לי ידע רב ומיומנות על מנת ללוות את כל בני המשפחה בתהליך כולל הכנה להציג עצמכם באופן ראוי מול בית המשפט ומול שרותי הרווחה. כמו כן אני עורכת הסכמים גישוריים המוגשים לביהמ"ש.

מאמרים נוספים – גירושין

עיבוד הגירושין כתהליך אבל

שוקלים להתגרש? מתגרשים?

גירושין – כל המאמרים

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלי ותקבלו מדי חודש מאמר מרתק בתחום הטיפולים

פרטים ליצירת קשר

טל': 052-4267346
דוא"ל: pnina06@gmail.com

כתובת הקליניקה:
קליניקת גבעת שאול: רחוב בית הדפוס 22 גבעת שאול, בית עומר, ירושלים
לחצו לניווט וויז – WAZE לקליניקה

שעות פעילות הטיפולים:
 ראשון-חמישי 8:00-19:00
(יש לתאם טיפול מראש)

עקבו אחרי בדף הפייסבוק:
פנינה פרנקל – מדריכה ומטפלת משפחתית וזוגית מוסמכת M.S.W

טופס יצירת קשר

פנינה פרנקל

פסיכוטרפיסטית, מטפלת אישית זוגית ומשפחתית מוסמכת מעל 30 ל- שנות ניסיון בטיפול והצלחות רבות מאוד עם האוכלוסיות שבטיפולה.

לחצו להתקשר