טיפול זוגי » שחיקה בחיי הנישואין

זוגות רבים שחולקים את חייהם זה לצד זה ואינם אקטיביים ביצירת התחדשות, ריגוש או שימור הקיים, יחושו עם הזמן חוסר עניין הדדי, אפאתיות ועד לכדי חוסר רצון להמשיך את החיים ביחד.

ישנם מספר גורמים שיש לתת את הדעת עליהם על מנת להימנע מלהגיע למצב של שחיקה ורצון להיפרד.

שבירת השגרה
השגרה כשם שיש לה יתרונות ביומיום, ובעתות משבר אנו מייחלים לה, כך היא גם קשה ושוחקת. כל יום קמים בבוקר למטלות היום השגרתיות (כל אחד בחייו), ומצטברת איזושהי עייפות מהשגרה ורצון להתקומם. אי אפשר למנוע את השגרה, אבל אפשר לשבור אותה מדי פעם ולהתרענן: ארחו חברים אצלכם בבית, צאו להתארח, היו פתוחים לחברים חדשים, תכננו לכם בילויים משותפים. בלו את השבת בחיק המשפחה ושריינו ערב קבוע אחד בשבוע לבילוי משותף עם בן הזוג. הקדישו כל יום מחשבה לזוגיות ולמשפחה, והודו על מה שיש לכם זו הדרך היחידה שמסייעת לשמור על הגחלת.

תקשורת טובה
חוסר בתקשורת בין בני זוג היא מקור הרע. רובינו גדלנו תחת המסר שאסור לחשוף חולשות – הפנמנו אותו חזק והפכנו לבונקרים אנושיים. בקשר זוגי מדובר במחלה סופנית: אנחנו סגורים ובכך אנחנו עוצרים את עצמנו מלהיפתח ולהתפתח. כאשר אנחנו בונים סביב עצמנו ארמון מזכוכית של אמונות ודעות ומתבצרים בו, יכולת קבלת האחר שלנו מצומצמת מאד, מסוגלות ההקשבה מזערית ויכולת הדיבור בצורה מכובדת ומכבדת נדחקת הצידה. כאשר זה המצב, אין שיח פורה. הכי חשוב לנו להיות צודקים, אנחנו פועלים מתוך אגו, תמיד נעלבים ולא מחוברים לשום דבר אין עצמה גדולה יותר מלחשוף רגשות וחולשות. אדם חזק נמדד ביכולות שלו להוציא את מה שבפנים, לומר תמיד אמת, להודות בחוסר ידיעה, לא להסתיר קושי או אכזבה. אדם אמיץ הוא זה שיודע איך לשתף את בן הזוג שלו בכל אלה. במצבים בהם נתקשר אך בחוסר כבוד הדבר יוביל מידית למריבה ולאווירה עכורה, והגרוע מזה הוא, יצירת ברוגז כאשר לא מדברים והכעסים עולים ומתעצמים בתוכנו. תקשורת לא טובה מובילה לקרע ושחיקה בזוגיות. כאשר אנחנו נותנים דעתנו ליצר תקשורת חיובית השחיקה פחות תחלחל לתוכנו.

יצירת ריגושים
לאורך שנות הנישואין, השגרה היומיומית והעדר התקשורת הופכים הכל לאפור. שום דבר כבר לא זוהר, לא מבטיח – ואפילו מדכא. מהמקום הזה יכול להיווצר סדק שיכול להתרחב לשבר אמתי, אם לא נטפל בו. הריגושים כבר לא קיימים ואז מתחילים לפזול החוצה על מנת לחפש כאלו.
זכרו כי הריגוש שהיה לכם בתחילת הזוגיות הוא האחר. זהו קוקטייל כימי במוח, והוא בעל תוקף של כמה שנים במקרה הטוב. אך יש להשכיל וליצור חברות הדדית ואינטימיות כאלו שיעזרו לכל אחד מכם לרגיש מוגן אהוב והכי עטוף בחברת בן /בת הזוג. הריגושים שתעשו מאמץ ליצור יהיו אחרים אך לא בהכרח פחות טובים. כמו נסיעות לראות עולם, לימודים מפרים, כל אחד במה שמרגש אותו. כדי להצליח לשמור על הנישואין שלכם, אתם חייבים לקבל את העובדה שזוגיות משנה צורה עם הזמן, והופכת לפחות אקסטרימית – בעוד החברות והאינטימיות מעמיקים, והם יקרים מפז.

שחיקה מצטברת שאינה מטופלת באופן מהיר ויעיל, גוררת אחריה השלכות שליליות אל תוך חיי הנישואין, כגון עמדות שליליות כלפי בן הזוג, רגישות יתר לתקשורת הזוגית, חוסר הערכה ובמקרים חמורים אף איבוד עניין ואדישות כלפי בן הזוג וזלזול כלפיו, כשלכל אלה מתלווה בדרך כלל תחושת מרירות גדולה.

מאמרים נוספים – טיפול זוגי

התלבטות לפני נישואין

שיפור התקשורת בנישואין

טיפים לזוגיות מוצלחת

מתי לפנות לטיפול זוגי?

כיצד להפיק את המרב מהטיפול הזוגי שלכם

האם אפשר לשקם אמון שנפגע לאחר בגידה?

טיפול זוגי – כל המאמרים

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלי ותקבלו מדי חודש מאמר מרתק בתחום הטיפולים

פרטים ליצירת קשר

טל': 052-4267346
דוא"ל: pnina06@gmail.com

כתובת הקליניקה:
קליניקת גבעת שאול: רחוב בית הדפוס 22 גבעת שאול, בית עומר, ירושלים
לחצו לניווט וויז – WAZE לקליניקה

שעות פעילות הטיפולים:
 ראשון-חמישי 8:00-19:00
(יש לתאם טיפול מראש)

עקבו אחרי בדף הפייסבוק:
פנינה פרנקל – מדריכה ומטפלת משפחתית וזוגית מוסמכת M.S.W

טופס יצירת קשר

פנינה פרנקל

פסיכוטרפיסטית, מטפלת אישית זוגית ומשפחתית מוסמכת מעל 30 ל- שנות ניסיון בטיפול והצלחות רבות מאוד עם האוכלוסיות שבטיפולה.

לחצו להתקשר